Wróć do pozostałych postów

Cybersquatting, czyli nieuczciwa konkurencja w sieci

Obecność w Internecie i działania marketingowe online to elementy kluczowe dla budowania wizerunku firmy. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiły się nowe formy nieuczciwej konkurencji, w tym również tzw. cybersquatting. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest cybersquatting, jakie są jego formy, jak można się przed nim bronić i co robić, kiedy padniesz jego ofiarą.

Czym jest cybersquatting?

Cybersquatting, znany również jako piractwo domenowe, to praktyka rejestrowania nazw domen internetowych, które są identyczne lub bardzo podobne do nazw znanych firm, marek, produktów czy osób publicznych, z zamiarem późniejszego ich odsprzedania z zyskiem. Osoby zajmujące się cybersquattingiem, liczą na to, że właściciele tych marek będą skłonni zapłacić duże sumy, aby przejąć lub odzyskać uprzednio zarejestrowane domeny.

Najczęściej spotykaną formą cybersquattingu (tzw. "klasyczny cybersquatting") jest rejestracja domen, które zawierają w treści nazwę popularnej marki, np. „nike-shoes.com” lub „applestore.com”. Inną, równie popularną odmianą piractwa domenowego jest rejestrowanie domen zawierających literówki (tzw. "typosquatting"), np. „gogle.com” zamiast „google.com”. Zdarzają się także przypadki, w których dochodzi do rejestracji danej domeny z kilkoma różnymi rozszerzeniami (jp-adwokaci.pl, jp-adwokaci.com.pl, jp-adwokaci.com, jp-adwokaci.net, jp-adwokaci.net.pl, jp-adwokaci.legal, jp-adwokaci.news).

Skutki cybersquattingu dla firm

Jednym z najbardziej dotkliwych skutków cybersquattingu dla przedsiębiorcy są nieplanowane straty finansowe. Cybersquatterzy rejestrują popularne lub strategicznie wartościowe nazwy domen z zamiarem późniejszej ich odsprzedaży właścicielom marek. Następnie właściciele marek, zmuszeni do negocjacji, muszą liczyć się z koniecznością wydatkowania znacznych środków, aby uzyskać kontrolę nad „żerującą” domeną.

Cybersquatting może również prowadzić do poważnych problemów związanych z reputacją firmy. Jeśli domena zarządzana przez cybersquattera zawiera nieodpowiednie treści, jest używana do oszustw (np. phishing) lub po prostu nie spełnia standardów jakości kojarzonych z daną marką, może to znacząco zaszkodzić wizerunkowi marki. W dłuższej perspektywie może przełożyć się na spadek lojalności klientów oraz zmniejszenie sprzedaży. Ponadto, negatywne skojarzenia z marką mogą się rozprzestrzeniać w mediach społecznościowych, co dodatkowo potęguje negatywne

Piractwo domenowe może również wpływać na widoczność firmy w internecie, zwłaszcza w kontekście SEO (Search Engine Optimization). Jeżeli domena z literówką lub inną wersją nazwy jest mylona z oficjalną stroną firmy, może to prowadzić do rozproszenia ruchu internetowego. Użytkownicy mogą przypadkowo trafić na stronę cybersquattera zamiast na stronę firmy, co przekłada się bezpośrednio na spadek efektywności działań marketingowych i reklamowych. Dodatkowo, jeśli domena zarządzana przez cybersquattera jest wykorzystywana do rozsyłania spamu lub zawiera nieodpowiednie treści, może to negatywnie wpłynąć na ranking oficjalnej strony w wynikach wyszukiwania.

Walka z cybersquattingiem może wiązać się także z koniecznością podjęcia działań prawnych, co generuje dodatkowe. Procedury prawne, takie jak UDRP (Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy) lub postępowania sądowe, mogą być czasochłonne i wymagają skrupulatnego przygotowania.

Jak zapobiegać cybersquattingowi?

Najprostszym sposobem przeciwdziałania cybersquattingowi jest rejestrowanie różnych wersji swojej domeny (takich jak .com, .net, .org) oraz potencjalnych literówek i innych wersji pisowni (np. „applestore.com”, „apple-store.com”). Takie podejście minimalizuje ryzyko, że ktoś inny zarejestruje podobną domenę i wykorzysta ją w nieuczciwy sposób.

Firmy mogą także korzystać z usług monitoringu domen. Narzędzia takie jak np. „DomainTools” monitorują zmiany w rejestracjach domen, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia domeny podobnej do tej należącej do danej firmy.

W walce z piractwem domenowym pomocne jest także zarejstrowanie znaku towarowego. Zastrzeżony znak towarowy daje firmie lepszą pozycję w przypadku skorzystania z procedury UDRP (Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy) w przypadku sporu o domenę.

Co zrobić, gdy padniesz ofiarą cybersquattingu?

W takiej sytuacji konieczne jest szybkie podjęcie działań. Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie własności intelektualnej oraz zgłoszenie naruszenia do odpowiednich organów. Można również skorzystać z mediacji, arbitrażu lub wszcząć procedurę UDRP. W przypadku braku polubownego rozwiązania, konieczne może być wniesienie sprawy do sądu.

Podsumowanie

W dobie cyfrowej rewolucji cybersquatting to poważne zagrożenie dla przedsiębiorców. Skuteczna ochrona przed tym zjawiskiem wymaga nie tylko świadomości jego istnienia, ale także podejmowania działań zapobiegawczych i natychmiastowej reakcji w przypadku naruszenia. Jeśli masz jakiekolwiek problemy związane z piractwem domenowym, skontaktuj się z nami!

Maciej Spławski
Maciej Spławski
Adwokat

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od 2018 r. Adwokat przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W ramach praktyki zawodowej koncentruje się na sprawach z zakresu prawa handlowego i gospodarczego oraz prawa własności intelektualnej.

Potrzebujesz pomocy prawnej doświadczonego adwokata?

+48 61 221 63 59

Wyślij wiadomośćWarte przeczytania: