Wróć do pozostałych postów

Czy NEONET i spółki Janusza Palikota faktycznie upadły? Jak wiarygodnie sprawdzić sytuację prawną przedsiębiorcy?

Koniec 2023 i początek 2024 roku obfitował w głośne doniesienia medialne o „bankructwach” znanych, ogólnopolskich spółek, w tym m. in. NEONET oraz spółek związanych z Januszem Palikotem. Czy tak było naprawdę? Jak zweryfikować sytuację finansową potencjalnego kontrahenta pod kątem ewentualnie prowadzonej restrukturyzacji czy upadłości? Przestawiamy krótki poradnik, jak sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego.

Medialne postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne w 2023 roku

Czy spółki z Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina zbankrutowały i przestały funkcjonować? Takie wnioski można było wyciągnąć z niektórych doniesień prasowych.

Jednak szybka weryfikacja powyższych kwestii w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (dalej: KRZ) pozwala nam ustalić, że najbardziej znana ostatnio spółka powiązana z Januszem Palikotem, czyli Manufaktura Piwa Wódki i Wina S.A. jest w trakcie postępowania o zatwierdzenie układu, czyli jednego z postępowań restrukturyzacyjnych.

Podobne artykuły pojawiły się w odniesieniu do spółki NEONET S.A., zajmującej się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Pod koniec 2023 roku można było odnieść wrażenie, że znana sieć sklepów zbankrutowała i ostatecznie zakończyła swoją działalność. Kontrahenci, wierzyciele i klienci spółki z pewnością mogli poczuć się zagubieni. Jak jest w istocie?

Faktycznie, NEONET S.A. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednak spółka złożyła również wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, jednego z postępowań restrukturyzacyjnych. W KRZ możemy znaleźć bieżące informacje o stanie postępowań wobec spółki:

Dowiadujemy się zatem, że na wniosek NEONET otwarte zostało postępowanie sanacyjne. W toku jest również postępowanie o ogłoszenie upadłości.

Jak się okazuje, sytuacja spółki wcale nie musi być tak groźna, na jaką brzmi w mediach. Złożenie przez przedsiębiorcę obu wniosków, tj. o ogłoszenie upadłości i o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jest stosunkowo popularną praktyką, która de facto ma na celu prowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorcy tak, aby mógł kontynuować działalność gospodarczą, pomimo problemów płynnościowych. Wniosek o ogłoszenie upadłości składany jest w tym wariancie obok wniosku restrukturyzacyjnego, głównie z ostrożności. Zasadą jest, że w przypadku zgłoszenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd w pierwszej kolejności rozpoznaje wniosek restrukturyzacyjny.

Oświadczenie wydane przez Zarząd NEONET dnia 1 grudnia 2023 r. potwierdza, że właśnie taką strategię obrała spółka: „wniosek upadłościowy, który Spółka złożyła tylko z ostrożności, nie będzie dalej procedowany. Raz jeszcze podkreślić należy, że postępowanie restrukturyzacyjne nie jest postępowaniem upadłościowym, ani nawet jakąkolwiek jego odmianą. Wręcz przeciwnie, podstawowym założeniem restrukturyzacji jest dalsze funkcjonowanie Spółki i dalsze prowadzenie działalności gospodarczej.”

Powyższe potwierdza jednak, że dla większości osób sytuacja może być skomplikowana i niezrozumiała. Wierzyciele otrzymujący podobne komunikaty mają prawo czuć się zdezorientowani i zagrożeni. Dlatego poniżej przedstawiamy krótki instruktaż, jak sprawdzić wiarygodność potencjalnego kontrahenta.

Jak zbadać wiarygodność potencjalnego kontrahenta?

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej niezwykle istotny jest dobór kontrahenta, tak aby nie zaburzyć własnej płynności finansowej. Niekiedy na pierwszy rzut oka możemy nie wiedzieć, że potencjalny partner przechodzi problemy finansowe, które mogą wpłynąć na wykonywanie zobowiązań. Warto zatem przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić jej drugą stronę.

Podstawowe dane rejestrowe naszego potencjalnego kontrahenta znajdziemy:

  1. w wyszukiwarce KRS – w przypadku spółek (https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/);
  1. w wyszukiwarce CEIDG – w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx).

Z kolei we wspomnianym już wcześniej KRZ sprawdzimy, czy w stosunku do naszego potencjalnego kontrahenta toczy się postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe. W tym celu należy wyszukać kontrahenta po nazwie albo identyfikatorze (nr KRS lub NIP) na TEJ STRONIE.

Jeśli zebrane dane wzbudzają wątpliwości, możemy sprawdzić ewentualne zadłużenie podmiotu, np. w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Podsumowanie

Mawia się, że wiedza to potęga. To sprawdza się także w biznesie. Jeśli wiemy wystarczająco dużo o swoim potencjalnym kontrahencie, możemy znacząco ograniczyć ryzyko związane z nowymi kontraktami.

Jeśli po skorzystaniu z naszego poradnika pojawiły się wątpliwości, związane z partnerem biznesowym, nasi specjaliści przeanalizują dostępne dane oraz pomogą ocenić nie tylko ryzyko, ale także wybrać najlepszą strategię dla planowanych działań firmy.

Natalia Gwiazda
Natalia Gwiazda
Radczyni prawna

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Reprezentuje przedsiębiorców i osoby fizyczne w sporach sądowych i pozasądowych.

Potrzebujesz pomocy prawnej doświadczonego adwokata?

+48 61 221 63 59

Wyślij wiadomośćWarte przeczytania: