Wróć do pozostałych postów

Czym są wzory przemysłowe?

Wzory przemysłowe odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie biznesu. To dzięki nim firmy mogą chronić unikalne cechy swoich produktów i zabezpieczyć się przed ich nieuczciwym kopiowaniem. Czym tak naprawdę są wzory przemysłowe i jakie cechy muszą posiadać, aby korzystać z ochrony prawnej?

Wzór przemysłowy - definicja

Wzór przemysłowy to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu przez cechy takie jak linie, kontury, kształty, kolory, fakturę lub materiał. W praktyce oznacza to, że wzorem przemysłowym jest wygląd zewnętrzny produktu, który jest widoczny dla użytkownika końcowego. Wzory przemysłowe obejmują zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne aspekty produktu, które są postrzegane wizualnie.

Wzory przemysłowe znaleźć można dosłownie wszędzie. Są to np. charakterystyczne kształty mebli (np. krzesło "Wiggle Chair"), unikalne kształty butelek (np. butelka burbonu Blanton's) czy opakowań, design urządzeń mobilnych czy charakterystyczne desenie (np. charakterystyczna kratka Burberry).

Ograniczenia ochrony wzoru przemysłowego

Nie wszystkie wytwory mogą jednak zostać uznane za wzory przemysłowe. Z przewidzianej w przepisach ochrony nie korzystają:

  • Produkty, które nie mają stałej i widocznej formy, takie jak płyny, gazy czy granulaty, nie mogą być chronione jako wzory przemysłowe (wytwory bezpostaciowe).
  • Wzory, które są obraźliwe, wulgarne lub promują przemoc, nienawiść czy dyskryminację, nie mogą być zarejestrowane.
  • Wzory, które zostały już wcześniej ujawnione lub nie różnią się wystarczająco od istniejących wzorów, nie mogą być zarejestrowane.

Warunki uznania za wzór przemysłowy

Aby wzór przemysłowy mógł być skutecznie zarejestrowany i chroniony, musi spełniać określone kryteria. Są to: nowość, indywidualny charakter oraz zgodność z przepisami prawa.

Nowość wzoru przemysłowego

Wzór przemysłowy musi być nowy, co oznacza, że przed datą zgłoszenia nie był publicznie ujawniony. Nowość wzoru ocenia się w kontekście globalnym, co oznacza, że jakiekolwiek wcześniejsze ujawnienie wzoru na świecie może stanowić podstawę do odmowy jego rejestracji. Nowość oznacza, że wzór nie był wcześniej:

  • Publikowany: Wzór nie może być wcześniej opisany w żadnej publikacji dostępnej publicznie.
  • Sprzedawany: Wzór nie może być wcześniej wprowadzony do obrotu handlowego.
  • Wystawiany: Wzór nie może być wcześniej pokazany na targach, wystawach ani innych publicznych prezentacjach.
  • Ujawniony w inny sposób: Wzór nie może być wcześniej ujawniony w jakikolwiek inny sposób, który umożliwiłby jego kopiowanie przez specjalistów z danej dziedziny.

Indywidualny charakter wzoru przemysłowego

Wzór przemysłowy musi posiadać indywidualny charakter, co oznacza, że ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywoływanego przez jakikolwiek inny wzór udostępniony publicznie przed datą zgłoszenia.

Wzór powinien wywoływać inne wrażenie wizualne niż wzory już znane. Nawet drobne różnice mogą nie wystarczyć, jeśli całość wzoru nie różni się wystarczająco od istniejących wzorów.

Ocena indywidualnego charakteru dokonywana jest z perspektywy zorientowanego użytkownika, czyli osoby, która ma doświadczenie w danej dziedzinie i jest w stanie dostrzec różnice między wzorami.

Podsumowanie

Wzory przemysłowe odgrywają kluczową rolę w biznesie, umożliwiając firmom ochronę unikalnych cech swoich produktów i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Wzór przemysłowy to wygląd zewnętrzny produktu, który musi być nowy i posiadać indywidualny charakter, aby podlegał ochronie prawnej. Ochrona nie obejmuje produktów bez stałej formy, wzorów obraźliwych ani tych, które nie różnią się wystarczająco od istniejących. Rejestracja wzoru wymaga, aby wzór nie był wcześniej ujawniony publicznie, a jego indywidualny charakter oceniany jest przez zorientowanego użytkownika.

Maciej Spławski
Maciej Spławski
Adwokat

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od 2018 r. Adwokat przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. W ramach praktyki zawodowej koncentruje się na sprawach z zakresu prawa handlowego i gospodarczego oraz prawa własności intelektualnej.

Potrzebujesz pomocy prawnej doświadczonego adwokata?

+48 61 221 63 59

Wyślij wiadomośćWarte przeczytania: